Синтра не е просто дестинация – тя е портал към друго измерение, където историята, природата и магията се преплитат. Разходката из този град те кара да се чувстваш като герой в приказка, заобиколен от цветни дворци, загадъчни гори и вековни крепости. Палати с пастелни фасади надничат иззад мъгливи хълмове, а тайните градини на Кинта да Регалейра разказват истории за алхимици и рицари. Тук дори въздухът носи усещане за нещо древно и мистично. Всяка стъпка разкрива нова гледка, всяка пътека води към неочаквано откритие. Синтра не е място за бързи посещения – тя е град, който се преживява, а не просто се разглежда. Готови ли сте да се загубите в тази магия, защото Синтра вече ви очаква?

Как се роди идеята 
Вече ви разказах за пътуването ми до Лисабон, като си бях отделил и един ден за посещение в градчето. Всички мои приятели, които бяха ходили в Португалия, ми казаха, че задължително трябва да посетя Синтра. Слушам и изпълнявам! Още първия ден решихме да отидем до там, за да може останалото време да го използваме за португалската столица и да не се разкъсва престоят ни там.
Предварително знаех, че е доста хълмисто и има много за вървене и изкачване, а баща ми вече е на години и подобна разходка би го изморила и затруднила. Затова реших да направим посещението с организиран тур, който включваше посещение на дворците Пена и Кинта да Регалейра, както и разходка до Кашкайш.

За мое огромно съжаление, в тура не беше включен Кабу да Рока – беше средата на февруари, а доколкото разбрах, в този период от годината там е много ветровито и си заслужава да се отиде, когато е по-топло. Оставих нещо за следващия път! 😊
Как да стигнем от Лисабон до Синтра 🚊
Синтра се намира на около 30 км от Лисабон. Ако решите да се придвижвате самостоятелно дотук, имате две опции: автомобил или влак.
Ако изберете да пътувате с автомобил, ще ви отнеме около 30-40 минути, за да стигнете до Синтра. Понякога трафикът е доста натоварен и придвижването може да ви отнеме до час-два. Имайте предвид, че движението в Синтра с автомобил е малко затруднено заради тесните улички. Допълнително, правителството е въвело мерки за ограничаване на трафика в градчето, затова в централната част се допускат само автобуси на градския транспорт, таксита и пешеходци. Това означава, че ще се наложи да намерите място за паркиране. Все пак ако планирате да посетите и други места след посещението в Синтра, то ползвайте автомобил задължително!
Най-често използваният начин за придвижване до Синтра е с влак. Имате няколко опции – можете да вземете влак от гарите Rossio, Oriente или Reboleira. Пътуването от Лисабон до Синтра с влак отнема около 40-50 минути, а влаковете тръгват на всеки 15-30 минути. Моето предложение е да тръгнете възможно най-рано сутринта! Първо – за да избегнете тълпите от туристи, и второ – за да имате повече време за разглеждане на забележителностите, които, повярвайте ми, не са никак малко.

Билети за влака до Синтра можете да закупите директно от гарите, които вече споменах. Те могат да бъдат купени на място преди пътуването, без необходимост от предварителна резервация. По информация към февруари 2024 г. цената на билета е около 2,25 евро в едната посока, плюс 0,50 евро за картата Viva Viagem, ако все още нямате такава.
Имайте предвид, че на гара Rossio може да има опашки за билети, особено през пиковите часове. Затова, ако не искате да губите време в чакане, моят съвет е да си купите билети онлайн. Това можете да направите чрез официалния сайт на Comboios de Portugal или чрез платформи като Omio.
Разбира се, има и трети вариант – организиран тур, както направихме и ние. Предимството е, че не ви се налага да мислите за придвижване и всякаква организация. Допълнително ще получите много интересна и подробна информация за всяка забележителност от вашия гид! Ние останахме изключително доволни от нашия гид, който обръщаше внимание на всеки един от нас. Дори успя да намери сестра ми, която се загуби в градините на Кинта да Регалейра. 😊
Разгледайте организираните турове тук, като е препоръчително да направите резервацията поне една седмица предварително.
Придвижване в Синтра 🚲
Синтра е едно от най-красивите и магични места в Португалия, но тълпите от туристи и специфичният терен могат да направят придвижването истинско предизвикателство.
Наистина не ви препоръчвам да се придвижвате с кола тук! Паркирането в Синтра е ограничено, както споменах, и улиците са тесни. Ако все пак решите да дойдете с кола, ви съветвам да паркирате в периферията и да използвате градския транспорт.
Дори и да пристигнете с влак, отново бих ви посъветвал да ползвате градския транспорт. Гара Sintra, която е крайна и начална спирка, се намира малко далеч от основните забележителности, които също са разположени на разстояние една от друга, затова не се колебайте да използвате автобусите 434 и 435. Автобусите са доста редовни – движат се на всеки 15-20 минути. Еднопосочният билет е около 4 евро, а целодневният билет – около 7 евро.

И двата автобуса тръгват от гарата, но имат различни маршрути:
- Автобус 434 („Pena Circuit“) – основният туристически маршрут, който свързва жп гарата със Стария град, Националния дворец, двореца Пеня, замъка на маврите и обратно.
- Автобус 435 („Villa Express 4 Palaces“) – за дворците в долната част на Синтра, който отново тръгва от жп гарата, стига до Стария град, двореца Кинта да Регалейра и двореца Монсерат.
Ако решите да се придвижвате пеша, задължително трябва да сте с удобни обувки и да се подготвите за стръмни терени. От жп гарата до Стария град, както и от него до двореца Кинта да Регалейра, може да стигнете лесно, разхождайки се, но за останалите дворци, които се намират по-нагоре, препоръчвам автобусите.
Колко време да отделим за разглеждане на Синтра 🤔
Бих ви посъветвал, ако разполагате с повече време, да останете тук поне за една нощувка, за да можете да се насладите максимално на престоя си в Синтра и да отделите необходимото време за Стария град, дворците, парковете и хубавите ресторантчета с невероятно вкусна храна.

Ако не разполагате с това време, еднодневната екскурзия от Лисабон също е добър избор. Няма да успеете да видите всичко, но това ще бъде чудесен повод да се върнете отново тук.
Основни забележителности в Синтра 🗺
Синтра не е просто красив португалски град – това е място, където историята, митологията и природата се преплитат в магично приключение.
Този приказен кът е бил предпочитано убежище на португалските крале и аристокрацията още от Средновековието. Богатата му история е осеяна с мавритански замъци, романтични дворци и загадъчни градини, изпълнени с окултни символи. Един от най-загадъчните обекти тук е Кинта да Регалейра – имение, чиито подземни тунели и „обратната“ кула крият тайни, свързани с масонството и алхимията.

Синтра е вдъхновявала поети и писатели през вековете – Лорд Байрон я нарича „славен Едем“, а Ханс Кристиан Андерсен я сравнява с приказка, оживяла пред очите му. Днес този град е част от Световното наследство на ЮНЕСКО, а неговите двореци и спиращи дъха гледки продължават да очароват пътешествениците от цял свят.
А сега да не губим време и да се пренесем сред основните забележителности на това приказно място, които успях да посетя аз!
Националният дворец
Сред всички вълшебни места в Синтра, Националният дворец (Palácio Nacional de Sintra) изпъква със своята богата история, мистерии и уникална архитектура. Разположен в сърцето на Стария град, това е най-старата запазена кралска резиденция в Португалия, която е служила като дом на португалските монарси в продължение на близо осем века.
Първото, което ще ви направи впечатление, са огромните бели комини, издигащи се над двореца. Те не са просто декоративен елемент – това са кухненските комини, които в миналото са служили за приготвянето на пиршествата на кралския двор. Днес те са един от символите на Синтра.
Дворецът съчетава готически, мавритански и мануелински стилове, тъй като през вековете е бил разширяван и преустройван. Първоначално маврите построяват крепост на това място още през X век, а след Реконкистата през XII век, португалските крале го превръщат в своя резиденция.

Вътрешността на двореца е също толкова впечатляваща, колкото и неговата история. Една от най-интересните зали е Залата с врабчетата (Sala dos Passarinhos), която е украсена с изящни керамични плочки (азулежу) и стенописи на птици, напомнящи за екзотичните вкусове на кралете.
Но най-загадъчното място тук е Залата на сводата (Sala dos Cisnes), където таванът е покрит с изображения на 27 златни лебеда. Легендата гласи, че те са символ на една португалска принцеса, чиято ръка е била обещана на благородник, но тя отказала брака. Лебедът, като символ на благородството, бил нейният таен начин да изрази несъгласието си.
Днес Националният дворец е част от Световното наследство на ЮНЕСКО и една от най-добре запазените кралски резиденции в Европа. Всяка стая разказва история за миналото на Португалия, а разходката из залите му е като пътуване назад във времето.
Билети може да си закупите от тук. Цената на билета е 13 евро Работно време: всеки ден от 9:30 ч. до 18:30 ч. |
Дворецът Кинта да Регалейра
Дворецът Кинта да Регалейра (Quinta da Regaleira) е едно от най-загадъчните и вълнуващи места в Португалия, съчетаващо красота, мистицизъм и история. Построен в края на XIX век от богатия португалски предприемач Антонио Монсерат, дворецът е проектиран като израз на неговата страст към мистицизма, алхимията и масонството. Той е не просто архитектурен шедьовър, а и място, изпълнено с тайни и символи, които разказват за древни философски и религиозни учения.

Кинта да Регалейра не е само луксозна резиденция – той е истински символ на окултни вярвания и мистични ритуали. Монсерат, който бил с интереси в окултизма и масонските ордени, искал да създаде място, което да обединява тези философии. Дворецът и прилежащите му градини са изпълнени с масонски и алхимични символи, и много от елементите му са проектирани да отражават тези идеи.
Дворецът е не само дом за Монсерат, но и среда за социализиране и провеждане на ритуали, свързани с неговите философски вярвания. Легендите гласят, че тук са се провеждали масонски срещи и церемонии, които добавят още един слой мистерия към това място.

Градините около дворца са възхитително проектирани, със скрити алеи, езера, фонтани и статуи, които придават усещане за магическо пространство. Един от основните акценти е „Позата на Орфей“ (The Orpheus’ Pose) – изящна скулптура, която символизира връзката между музиката и природата. Но най-забележителното място в градините е „Обратната кула“ (Initiation Well) – огромна, спираловидна кула, която символизира алхимичния път към просветление и духовно възраждане. Тя е част от пътуване на посвещение, което включва спускане по стъпалата и преминаване през лабиринт от тунели, което е не само физическо, но и символично пътуване през темнината към светлината.

Интериорът на двореца е също толкова впечатляващ, колкото и външността му. Вътрешните помещения са разкошно декорирани със азулежу (традиционни португалски керамични плочки), красиви стенописи и масонски символи. Възможността да разгледате различните зали, всеки от които е свързан с различен аспект от философията на Монсерат, е част от очарованието на този уникален дворец.

Една от най-забележителните стаи е Залата на рицарите, която е изпълнена с изображения на рицарски ордени и алхимични символи, които показват философията на Монсерат относно пътуването на душата и духовното просветление.
Всеки ъгъл на Кинта да Регалейра е изпълнен със загадки. Така например, тайните тунели, които се свързват със специални места в градините, като Светилището на Нептун и „Източникът на живота“, предлагат възможност да разкриете скрити съкровища и да преживеете духа на мистичните учения, които са вдъхновили създаването на този дворец.

Билети може да си закупите от тук. Цената на билета е 19 евро Работно време: всеки ден от 10:00 ч. до 17:30 ч. |
Дворецът Пеня
Дворецът Пеня (Palácio da Pena) е една от най-впечатляващите забележителности в Португалия и едно от най-забележителните произведения на архитектурния романтизъм в света. Разположен на хълм в Синтра, този приказен дворец, обграден от тучни градини и невероятни гледки, е построен през XIX век и веднага привлича вниманието със своите ярки цветове, уникална архитектура и забележителна история.

Дворецът е построен по заповед на крал Фернанд II, след като той придобил манастир на мястото на съществуваща монашеска общност. Вдъхновен от романтическите идеали на времето, Фернанд II решил да създаде изключителен дворец, който да съчетае различни архитектурни стилове, включително готика, ренесанс, мануелински и арабски влияния. Строежът започва през 1839 година, и след години на работа, дворецът е завършен през 1854 година.
Историята на изграждането му е впечатляваща и свързана с низ от трагедии и една пленителна любовна история. Първоначално манастирът, който се намирал тук, бил ударен от мълния, а по време на земетресението от 1755 г. бил полуразрушен.

Крал Фердинанд II искал да построи дома на мечтите си, където да живее със съпругата си Мария II. Въпреки че бракът им бил уреден, между тях пламнала силна и истинска любов. Строежът продължил дълги години, а през това време семейството им се увеличило с 10 деца. Завършването на двореца съвпаднало с раждането на единадесетото им дете, но, уви, кралицата починала при раждането. В този момент мечтата на Фердинанд II рухнала като пясъчен замък, докоснат от водите на морето! Децата му го напуснали, и той останал сам в прекрасния дворец…

Дворецът не е само архитектурно чудо, но и символ на кралска елегантност и изтънченост. В интериора му ще откриете богато украсени стаи, включително кралски апартаменти, приемни зали и прекрасни парадни зали. Всяка стая е декорирана с внимание към детайла, а стените са украсени с орнаменти и произведения на изкуството, характерни за различните исторически периоди, които дворецът съчетава. Някои от забележителните помещения са Залата на тронната зала, Залата на балната зала, и Кралската спалня, която предлага възможност за поглед в луксозния начин на живот на португалската аристокрация.

Дворецът е един от най-добрите примери за еклектичната архитектура на XIX век, като съчетава елементи на различни стилове. Впечатляващи са големите каменни бастиони, съчетани с цветни фасади, които придават уникален и почти магически вид на дворците. Листената фасада на дворците и декоративни елементи, като гранитни скулптури и триъгълни покриви, създават усещане за величие и приказност. Този стил, наречен „романтичен еклектизъм“, носи духа на една епоха, когато се търсеха нови форми за създаване на красиви, но и функционални пространства.
Различните цветове на Двореца Пеня в Синтра не са просто естетическо решение – те носят дълбока символика и разказват историята на мястото:
- Жълтото – свързано с кралската власт и благородството. То символизира монархията и е използвано, за да подчертае кралското присъствие в двореца.
- Червеното – напомня за стария манастир, който някога е стоял на това място. Манастирът, разрушен от земетресението през 1755 г., е бил част от Ордена на йеронимитите, чиито сгради често са били в червени и тухлени тонове.
- Синьото – асоциира се с небето и духовността. Синият цвят в архитектурата често се свързва с Богородица, закрилница на Португалия.
- Сивото – представя оригиналните каменни елементи от манастира и връзката с природата, изразявайки издръжливост и вечност.
Тези цветове не само придават приказния вид на двореца, но и разкриват хармонията между история, религия и кралски разкош.

Някои смятат, че дворецът е обитаван от духове – нещо, което дава още по-голямо мистериозно очарование на мястото. Има истории, че крал Фернанд II и съпругата му, кралица Мария II, често са се чували да шепнат по алеите на дворците, а някои посетители твърдят, че са усещали загадъчни сенки, преминаващи през залите през нощта.
Друга интересна история свързана с Двореца Пеня е, че по време на Първата световна война, дворецът е използван от португалските войници за команден пункт. Това добавя историческо значение към двореца, като свързва един романтичен символ със събитията, които са променили бъдещето на страната.
Днес Дворецът Пеня е част от Световното наследство на ЮНЕСКО и привлича хиляди туристи всяка година със своето великолепие и уникална атмосфера.
Билети може да си закупите от тук. Цената на билета е 10 евро, като трябва да го закупите с предварително резервиран час за посещение! Работно време: всеки ден от 9:30 ч. до 18:00 ч. |
Малките улични в Старият град
Да се изгубиш из малките улички на Стария град е като да влезеш в приказка, където времето тече по-бавно, а всяка крачка разкрива ново вълшебство. Тук няма шумни булеварди и стъклени сгради – само тесни, криволичещи улици, постлани с калдъръм, оградени от цветни къщи, накацали една върху друга, сякаш нарисувани от художник с богато въображение.

По тези улички се усеща духът на миналото – старинни балкони, обвити в бръшлян, малки врати с ковани железни орнаменти и уютни кафенета, където ароматът на прясно изпечени трaвесейрош де Синтра (традиционни местни сладки) се смесва с уханието на силно португалско кафе.
А какво се крие в тези улички?
Занаятчийски магазинчета – тук ще откриете ръчно изработени керамични плочки азулежу, майсторски резбовани дървени сувенири и изящни бижута, вдъхновени от мавританското минало на града.
Скрити дворове и вътрешни градини – някои улички водят към тихи кътчета с фонтани и цветя, където времето сякаш спира.
Исторически сгради и малки параклиси – разходката ви отвежда покрай каменни фасади, които са приютявали благородници, монаси и търговци преди векове.
Автентични кафенета и ресторанти – малките заведения предлагат вкусни местни специалитети, а собствениците често ще ви заговорят с усмивка и ще разкажат легенди за града.
Но най-голямото богатство на тези улички е атмосферата – тайнствена, романтична и пропита с усещането, че всеки ъгъл крие своя малка история.

Вървите по тези улички, без план, без карта, и осъзнавате, че най-красивите моменти в Синтра се откриват, когато просто оставите града да ви води.
Доста трудно си тръгнах от Синтра! Някак си се опитах да оставя зад гърба ми този приказен град, но той не ме пускаше – в съзнанието ми останаха цветовете, историите, загадките. И знам, че един ден ще се завърна отново тук, защото останаха места, които не успях да посетя. А местата, които посетих – те не са от местата, който да се посетят само веднъж. Те ме викат обратно като стара, недовършена приказка, я която героят съм аз.
Благодаря, върнахте ме към моето пътуване м. Септември, 24г.!
Споделям мнението Ви за Приказката-Синтра!