От няколко дни се сещам за двете сестри – Буда и Пеща, разделени по средата от тeхния брат Дунав! И реших, че трябва да се върна там, макар и мисловно. Първото нещо, за което винаги се сещам са красивите бели кули на един от хълмовете. А от там се разкриват невероятни гледки и усещаш как се влюбваш в този невероятен град!
Да, познахте! Това са Рибарските кули на Будапеща, за които искам днес да разкажа.
В приказките винаги се разказва за замък на хълма, до който се стига изкачвайки се по много стълби, разкривайки се невероятни гледки. И когато си в Будапеща сякаш приказката оживява пред очите ти, когато поглеждаш към върха на един от хълмовете, намиращ се в някогашна Пеща. Точно там се издигат красивите бели кули, които са едни от най-посещаваните места в столицата на Унгария !
Това е едно от онези места, които са като магнит за туристите! Рибарските кули са едно от най-посещаваните места в Будапеща. Тук идват не само туристи, но и местните жители, за да се насладят на спиращите дъха гледки. Може би се чудите каква е историята на тези приказни кули и дали тук не е живял някой герой от приказките или не са служили като декор за филм на „Дисни“? А дали пък не са служили за защита от нещо? За съжаление не – те са само с декоративен характер. Но да не ви измъчвам вече – ще се върнем назад в историята малко 😊
Бастионът на рибарите е построен между далечните 1895 и 1902 г. като част от поредицата събития, с които е трябвало да се отпразнува 1 000 рожден ден на Унгария.
Целият комплекс е вдъхновен от архитектурния стил от ранното средновековие, когато е било модерно и актуално сградите да се изграждат в неоромански стил. Интересното е, че тук има много символика от миналото на Унгария. Точно преди 1 000 години първият унгарски крал започва своето управление и юбилейно се издига този комплекс. Бастионът има 7 кули, като те символизират 7-те унгарски вожда, които са довели племената си тук, за да се заселят през 895 г. Издигната е и статуя на Свети Стефан (през 1906 г.), който е бил и първият унгарски крал, управлявал в периода 1000 – 1038 г. 1 000 години история, събрани и представени по един елегантен и внушителен начин!
Архитект на Бастиона е Frigyes Schulek, който реставрира и препроектира църквата Matthias (Църквата на Дева Мария). Изграждането на Рибарските кули съвпада и с реставрацията на църквата, като и двете са в един и същи архитектурен стил. Т-образната форма на бастиона е трябвало да обхване църквата, като същевременно засили нейната красота, а също така да свърже върха на хълма на замъка с рибарското селище откъм Дунава.
Бастионът е построен като тераса за наблюдение с наблюдателни кули в основата на участък от стените на замъка (от XVII – XVIII век, построен след обсадата на замъка Буда). Вместо да се построят здрави и дебели каменни стени, идеята е била да се представи на местните жители обща панорамна тераса, тъй като замъкът Буда вече не се смятал за военно място. Вкарана е една романтична идея, с която жителите да си припомнят старите времена и да бъде като приказка. Основно целта е била да се усети историята, да се върнеш назад в миналото и да може да си представиш всичко много реално.
Церемониалните, широки стълби, водещи до Рибарския бастион, осигуряват драматичен вход към забележителностите на замъка Буда и гледките към страничните забележителности на Пеща. Стълбището включва допълнителни исторически статуи – Статуята на Джон Хуняди, статуята на Свети Георги Победоносец и на много войници, охраняващи портата (в горната част на стълбите, под арката).
Бастионът е повреден през Втората световна война, но бързо е възстановен от сина на архитекта. Към 80-те години стените на Бастиона стават сиви поради битовите изпарения и замърсяването на градския въздух. Също така, много от статуите са били оставени на самотек и разруха – някои са загубили крайниците си, на други се е разпадало лицето и т.н. Благодарение на жителите в района, настоявайки държавата и столицата да допринесат за огромните разходи за възстановяване – Рибарските кули са напълно въстановени.
По време на строителството на Рибарския бастион е разкрит средновековният подземен параклис „Свети Михаил“ и част от него, включен в Бастиона. Можете да слезете в параклиса от Риболовния бастион.
Най-голямата промяна около Бастиона на рибарите настъпва през 70-те години, когато в Будапеща бе построен вторият петзвезден хотел от веригата „Хилтън“, който е точно зад кулите на Бастиона.
Хотел „Хилтън“ е отворен през 1976 г. в ослепителна нова сграда, в истински стил на американската мечта, с много лъскави прозорци, модерна технология, която рядко се вижда в тогавашната Унгария. Мнозина не харесват новия хотел, тъй като модерната сграда със своите отразяващи светлината прозорци доста контрастирала с историческия образ на замъка.
Оттук можете да се насладите на прекрасната панорамна гледка към Световното наследство на ЮНЕСКО в Будапеща, река Дунав, както и историческите му забележителности. Можете да седнете на пейките, да се скриете в аркадите, когато вали вали сняг или дъжд, а също така когато слънцето напича в летните дни може да се скриете и на сянка и прохлада. Можете да стоите на балконите и да се наслаждавате на гледката – това може би е едно и от най-романтичните места в Будапеща. Тук може да правите всичко – дори да си представяте, че сте крал и това е вашият замък, а накъдето погледне погледът ви да си представяте, че това са земите с поданиците ви. Мястото е вълшебно! Ако се изморите да си мечтаете и фантазирате може да посетите и Музея на марципана, за да си хапнете малко сладко 😊
Има няколко теории за обяснение на произхода на името Рибарски кули или Бастион. Едната казва, че стените са били защитени от рибарите, които са живеели под стените в селището, известно също като Рибарският квартал на Будапеща и които също са защитавали стените по време на война.
Други казват, че името е използвано просто в памет на рибарите, които са живеели край река Дунав.
И третата теория гласи, че рибният пазар на замъка до църквата Matthias е дал името си на Рибарския бастион. Но каквато и да е причината за това, всеки обича името и терасата, за да се любува на гледките и атмосфера. Без значение колко е дълга вашата почивка в Будапеща, отделете няколко минути, за да посетите Бастиона заради прекрасната обстановка и очарователните гледки.